Guzmania conifera je jedan od najljepših cvjetova koji postoje. Savršena je za moderne enterijere i zbog toga je zovu ”biljkom novog doba”.

Ime je dobila po španskom botaničaru Guzmanu koji ju je otkrio u džunglama Centralne i Južne Amerike, početkom 19. vijeka.


Guzmanija kao sobna biljka

U prirodi guzmanija je epifit što znači da raste na drugoj biljci, najčešće drvetu, i hrani se organskim otpadom koji se skuplja u duplji. Nakon što je 1970-ih godina usavršen način kako da se uzgaja u zemljišnom supstratu, guzmanija je postala jako popularna sobna biljka.

Listovi guzmanije su zeleni i sabljastog oblika. Ono što je krasi nije njen neugledan i kratkotrajan bijeli cvijet nego pokrovni listovi ili brakteje jarko narandžaste i crvene boje.


Kako održavati guzmaniju

Ova prekrasna biljka voli indirektnu svjetlost i prosječne temperature.



Zalijevanje se vrši na način da u njen središnji dio sipate 2 - 3 cm destilovane vode. Ljeti to činite  2 - 3 puta, a zimi jednom sedmično. Vodu koja se zadržava u sredini biljke mijenjajte svakih petnaest dana da ne bi došlo do gljivičnih oboljenja. Ako tokom zime temperatura padne ispod 18 stepeni Celzijusa ispraznite vodu iz biljke. Svakodnevno je orošavajte tokom cijele godine.


Jabuka kao stimulans za novo cvjetanje

Guzmanija živi tri godine. Nakon što procvjeta počinje da se suši i umire. Mladice koje se tad pojave u njenom donjem dijelu treba odvojiti s dijelom korijena i zasaditi u posebne saksije napunjene tresetom, kompostom i pijeskom.



Da potaknete cvjetanje mlade biljke ostavite da se voda u središnjem dijelu osuši. Zatim saksiju stavite u plastičnu kesu, zalijte zemlju i dodajte zrelu jabuku isjeckanu na komade. Kesu dobro zatvorite i ostavite na toplom mjestu dvije sedmice. Jabuka će ispuštati etilen gas koji stimuliše cvjetanje.