U evropske domove difenbahija (Diffenbachia) je stigla polovinom 19. vijeka iz tropskih krajeva Južne Amerike. Ime je dobila po Josephu Dieffenbachu, vrtlaru Bečkog botaničkog centra.

Postoji nekoliko vrsta difenbahija. Razlikuju se po šarama koje krase njihove ovalne duguljaste listove koji mogu biti zeleni, bijeli sa zelenim rubom, pjegasto žućkasti ili prugasti. Difenbahiju s prugasto išaranim listovima često nazivaju “zebrastom biljkom”.


Voli toplotu i svjetlo

S obzirom na zemlju porijekla difenbahija voli toplu i vlažnu klimu. Stoga joj u vašem domu morate osigurati slične uvjete za život. Idealna temperatura prostorije u kojoj držite difenbahiju je od 20 do 22 stepena Celzijusa. Zimi može preživjeti pad temperature do 14 stepeni. Ne niže od toga i ne na duži period! U slučaju niskih temperatura neka zemlja bude relativno suha. Kod ponovnog zagrijavanja prostorije pazite da zagrijavanje bude postepeno.



Kada zalijevate difenbahiju sačekajte da se suvišna voda iscijedi pa je vratite u suh podložak. Nemojte je ponovo zalijevati dok se zemlja malo ne prosuši. Ponekad je poprskajte mlakom vodom ali ne previše i ne često da ne bi došlo do pojave gljivica. Ako listovi počnu žutjeti smanjite zalijevanje! Ako primijetite plijesan, biljka je vjerovatno izložena prevelikoj hladnoći i vlazi. Ako su na listovima bijele mrlje pregledajte biljku jer postoji mogućnost prisustva nametnika štitaste uši.

Ljeti je prihranjujte svakih 10-12 dana, a zimi jednom mjesečno ili kad god izbiju mladi listovi. Kao i sve druge biljke difenbahija ne podnosi propuh i često mijenjanje mjesta na kojem je držite.


Kontrolišite rast difenbahije

Difenbahiju treba držati na dovoljno prostranom i svijetlom mjestu ali ne na direktnom suncu. Pošto jako brzo raste preporučljivo ju je odrezati na desetak centimetara iznad zemlje i mjesta gdje su izbili mladi listovi. Gornji dio biljke također treba zasaditi u drugu saksiju tako da odrezani donji dio zabodete u zemlju. Ako krene rasti u visinu difenbahija postaje nestabilna i nezaustavljiva.



Pred kraj svog života ostarjela difenbahija cvjeta i dobija bjelkasti cvijet u obliku tuljka. Da biste spriječili njeno propadanje nakon cvjetanja presadite je u novu zemlju i pojačajte zalijevanje.

Budite oprezni

Kod presađivanja, brisanja prašine ili trganja suhih listova bilo bi poželjno da nosite rukavice ili da nakon toga dobro operete ruke. Naime, difenbahija posjeduje otrovni sok pa nije naodmet biti oprezan. Nemojte da vas ovaj podatak pokoleba i odvrati od namjere da dekorišete svoj dom jednom lijepom difenbahijom. Mnoge kućne biljke su otrovne ali upravo zato nisu dio naše trpeze nego enterijera.


Ipak budite oprezni ako imate djecu i pazite da ne diraju i ne trgaju listove difenbahije. Za one koji imaju kućne ljubimce savjetujemo da zaobiđu ovu biljku u širokom luku!