Šta je zajedničko svim uspješno dizajniranim dnevnim sobama, bez obzira u kojem su dekorativnom stilu uređene?

One se, naravno, odlikuju dizajnom koji s funkcionalne strane olakšava obavljanje svih planiranih aktivnosti, a u isto vrijeme predstavlja pravu estetsku poslasticu.

Budući da u ovoj prostoriji borave svi članovi porodice, a također i njihovi gosti, njeno oblikovanje pravi je izazov te zahtijeva mnogo planiranja i kreativnosti. Naročito ako pritom želite vizueno korigirati i njene dimenzije.

Prije svega, važno je tačno ustanoviti koje će se aktivnosti odvijati u dnevnoj sobi (opuštanje, primanje gostiju, gledanje televizije, rad na računaru, pisanje domaće zadaće, igranje, itd.) jer svaka od njih zahtijeva različitu kombinaciju namještaja i osvjetljenja.

 

Planiranje

Od samog početka treba pažljivo planirati svaki korak – čak i onda kad želite unijeti samo male izmjene. Namještaj u dnevnoj sobi, najprije, trebao bi je učiniti ugodnom za život. Treba ga organizovati tako da jedan dio nudi komfor, a drugi zabavu.

Za opuštanje dovoljna je udobna sjedeća garnitura (primjerice, dva dvosjeda ili dvosjed sa dvije fotelje) upotpunjena prigušenom pozadinskom rasvjetom, a želite li čitati, iza svake fotelje smjestite podnu lampu s izvorom svjetlosti usmjerenim direktno na knjigu.

Prije nego odaberete namještaj za vašu sobu, zidovi i ćilimi bi trebali biti već postavljeni kako bi odabir ostalih elemenata bio najbolji mogući.

 

Iskoristivost prostora

Danas živimo u daleko bržem vremenu nego prije. Moderna nam tehnologija nije priuštila više slobodnog vremena. Naprotiv. Ona nam daje osjećaj da postoji još uvijek nešto više što bismo u jednom danu mogli i trebali obaviti. Upravo zbog toga mogućnost za odmor igra sve veću ulogu.

Uzmite sebi dovoljno vremena da biste u miru razmislili o tome koje ćete zahtjeve stvarno postaviti svojoj dnevnoj sobi. Odlučite se između prostorije koja se koristi samo u rijetkim prilikama i prostorije koja će postati radošću ispunjeno središte vašeg doma.

 

Dom i ognjište

Može li iko zamisliti sobu ugodniju za život od one sa velikom, mekanom sofom ispred kamina, iza kojeg se nalazi dugi sto prepun knjiga sa lampom postavljenom na jednom kraju? Otvoreni je kamin oduvijek magično privlačio pozornost u svakoj dnevnoj sobi. Čovjeka neodoljivo privlači toplina i svjetlost otvorene vatre.

Zapamtite da je uvijek bolje ostaviti prazan prostor nego ga upotpuniti loše odabranim ili postavljenim namještajem. Dobar namještaj treba mjesto gdje će biti primijećen. Ukoliko na jednom mjestu ima puno namještaja, tepih i tapacirung namještaja trebaju biti u jednoj nijansi.

Balans se postiže korištenjem stvari u paru, kao što je par vaza ili držača za svijeće. Da bi se namještaj uklopio u arhitektonsku pozadinu treba paziti na tri stvari:

  • konture i proporcije
  • dizajn i dekorativni detalji
  • boja drveta

Prve dvije tačke su očigledno neophodne, dok se na posljednjoj najčešće 'padne' kada je u pitanju uređenje dnevne sobe. Hrast i mahagoni se ne miješaju u jednoj prostoriji, jer ne daju dovoljno kontrasta niti su dovoljno slični da bi bili harmonični. S druge strane, crna ebanovina i žućkasti orah su primjeri kako se postiže harmonija.